Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yıldıray Gençer, “Tohumluklarımız dünya standartlarında kalitesini ispatlamış tohumluklar olarak artık tüm dünyada rağbet görmeye başlamıştır. Bu gelişmeler gerçekten bizleri hem heyecanlandırıyor, hem de gururlandırıyor” dedi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Sn.Yıldıray GENÇER, “Tohumluklarımız dünya standartlarında kalitesini ispatlamış tohumluklar olarak artık tüm dünyada rağbet görmeye başlamıştır. Bu gelişmeler gerçekten bizleri hem heyecanlandırıyor, hem de gururlandırıyor” dedi. 

Tohum Dağıtıcıları ve Üreticileri Alt Birliği (TODAB) 6. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Sn.Yıldıray GENÇER, Tohumculuk sektöründe heyecanlandıran gelişmelerin yaşandığını söyledi. “Sektörümüz son 10 yıl içerisinde çok önemli başarılara imza attı. Bu başarılarda Bakanlığımızın tohumculuk sektörü ile ilgili izlediği politikaların yanı sıra sektör paydaşlarının da çok önemli katkıları bulunmaktadır” diyen Sn.GENÇER, bugün 650 bin tona ulaşan sertifikalı tohumluk üretimini 10 yıl önce ile kıyaslandığında çok önemli bir başarı olmasına rağmen yeterli bulmadıklarını, bu başarıyı daha da ileri götürerek önümüzdeki 5 yıl içerisinde sertifikalı tohumluk üretimini 1 milyon ton seviyesine yükseltmek istediklerini kaydetti.

Dün ithalatçı konumda olan tohumculuk sektörünün bugün artık ihracat yapan bir potansiyele ulaştığını vurgulayan Sn.GENÇER, sektörün dışa açılması için sık sık yurt dışı ziyaretler gerçekleştirdiklerini hatırlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ziyaretlerimizde de görüyoruz ki ülkemiz; tohumculuk sektöründe de gelişmiş ve kabuğunu kırmayı başarmıştır. Türkiye artık tohumculuk alanında ihracat yapabilen bir ülke konumundadır. Tohumluklarımız da dünya standartlarında kalitesini ispatlamış tohumluklar olarak artık tüm dünyada rağbet görmeye başlamıştır. Bu gelişmeler gerçekten bizleri hem heyecanlandırıyor hem de gururlandırıyor.”

"Sektörümüzde üreticisiyle, ıslahçısıyla, dağıtıcısıyla, yetiştiricisiyle, hepimiz birlikte çok önemli çalışmalar yapıyoruz” diyen Sn.GENÇER, son olarak tohum dağıtıcılarına seslendi. 

Sektörün gelişmesinde Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) üyelerinin çok önemli mesuliyetlerinin bulunduğunun altını çizen Sn.GENÇER, şunları söyledi:

“Tarımsal üretimi yönlendiren en önemli girdi Tohum olduğuna göre, tohum dağıtıcıları ve bayilerinin yaptığı görev sadece tohum satmak olarak algılanmamalıdır. Bu anlamda Tohum dağıtıcıları, bakanlığın kendileri için belirlediği asgari standartları yeterli görmemeli, bu standartları daha da yükseltme gayreti içinde olmalıdır. Üreticiyi yönlendiren, gerektiğinde üreticiye danışmanlık yapan, üstün özelliklerle üretilmiş tohumlukları en iyi koşullarda muhafaza eden, tohum ticaretini kayıt altına alan, bu anlamda izlenebilirlik sisteminin en güçlü ayağı tohum dağıtıcıları ve bayilerimizdir. Tohumlukların ve dolayısıyla sektörün üreticiyle buluşmasının en önemli ayağı olan tohum dağıtıcıları arasındaki dayanışma büyük önem taşımaktadır.”

TÜRKTOB